Türkiye’nin ihracatı temmuz ayında yüzde 8,3 artış göstererek 16 milyar dolar ile Cumhuriyet tarihi rekoruna imza attı.

Temmuz Ayında 172 milyon dolar ihracat 

Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB), üyesi firmalarımız tarafından ise 2019 yılı Temmuz ayında ülke artış ortalamasının çok üzerinde % 19,38 oranında artışla 172 milyon 071 bin dolar ihracat gerçekleştirirken, bu yılın Ocak-Temmuz döneminde de yüzde 1,57 oranında artışla toplam 1 milyar 039 milyon 409 bin dolar ihracat gerçekleştirildi.

Doğu Anadolu Bölgesinde en büyük ihracat kapasitesine sahip firmalardan birisi Kaleblokbims A.Ş oldu.

Temmuz’da 154 ülkeye ihracat yaptık

Doğu Anadolu İhracatçı Birliği (DAİB), üyesi firmalarımızın en çok ihracat gerçekleştirdiği ilk 3 ülke 39 milyon  $ ile Irak, 16 milyon $ ile Hong Kong ve 10 milyon $ ile İran oldu. Hong Kong, Güney Kore, Etiyopya ve Japonya gibi 20 ülkeye ihracatımız Temmuz ayında en yüksek aylık ihracat rakamına ulaştı.

İhracatta lider sektör, ihracatını %15 artırarak 22 milyon dolara ulaştıran Kimya sektörü oldu. %25,34 artışla 19 milyon 922 bin dolara Makine sektörümüz ikinci, %15,73 artışla 17 milyon 753 milyon ulaşan Hazır giyim ve Konfeksiyon sektörümüz üçüncü oldu.

Rekor Artışı 2019’un Kalan Aylarında Devam Ettireceğiz

Kaleblokbims A.Ş Yönetim Kurulu Başkanı ve aynı zamanda DAİB Başkanı olan Ethem Tanrıver şunları kaydetti ;

“Temmuz ayında ihracatçılarımız ülkemizin bayrağını 154 ülke ve bölgede dalgalandırmayı başardı. Bölgemiz konum itibariyle Kafkaslar, Orta Asya ve Ortadoğu pazarına kolay erişim imkânı sunması ve 6 ülkeye doğrudan ulaşılabilir konuma sahip olunması, bölge illerine Kafkaslar ve Ortadoğu pazarına erişim açısından önemli fırsatlar sunmakta. Dünya ekonomisinde daralmanın devem ettiği ve bölgesel sıkıntıların sürdüğü bu koşullarda,  ihracatçılarımız tüm zorluklara rağmen yoğun emeklerle Temmuz ayında rekor ihracat artışı sağladılar. Bu anlamda, çok mutluyuz. Birlik olarak biz de bu zor koşullara rağmen üyelerimizin daha yeni pazarlara ve daha fazla ülkeye ihracat yapabilmesi anlamında yoğun çalışıyoruz. Ülke ekonomimizde toparlanma ve iyileşme süreci başladı ve hızlanacak. Biz de bu doğrultuda 2019’un ikinci yarısının daha olumlu geçeceğini düşünerek daha etkin çalışarak ihracatımızı daha fazla artırarak, rekor artışlara devam edeceğiz inşallah.’’